Zespół dworsko- folwarczny na Mazurach. Nieruchomość z olbrzymim potencjałem inwestycyjnym
Zespół dworsko - folwarczny położony jest w północnej części wsi Garbno, w gminie Korsze, powiat kętrzyński, woj. warmińsko - mazurskie, przy drodze Kętrzyn - Bartoszyce, wzdłuż asfaltowej drogi lokalnej, prowadzącej do miejscowości Drogosze. Rzeczka, zwana Struga Rawka oddziela zespół od wsi, gdzie zachowały się zabudowania dawnej kolonii robotniczej. W pobliżu przepływa rzeka Guber.
Historia:
W latach 1880-1911 w dworku zamieszkiwała Elisabet Boehm- niemiecka pisarka, feministka, prekursorka ruchu Kół Gospodyń Wiejskich, który zainicjowała w 1898r. Podstawowym celem było kształcenie i wymiana doświadczeń kobiet wiejskich. Zajmowało się ono także dystrybucją produktów spożywczych wytwarzanych na wsi, sygnowanych znakiem pszczoły. Za swoją działalność E. Boehm jako pierwsza kobieta na terenie Niemiec, została wyróżniona złotym łańcuchem Uniwersytetu w Królewcu/Konigsberg i otrzymała tytuł honorowego obywatela tego miasta. Z czasem idea tego typu stowarzyszeń rozszerzyła się na Europę i Amerykę Północną.
Charakterystyka nieruchomości:
Układ przestrzenny zespołu pochodzi z końca XIX wieku, kiedy to wzniesiono większość budynków gospodarczych. Dwór został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. W tym samym czasie urządzono park.
Nieruchomość obejmuje dwie działki, o łącznej powierzchni 10 ha 2314 m2, a na nich dwór z zapleczem i 6 budynków folwarcznych o łącznej powierzchni zabudowanej ok. 4 500 m2, stary park, rzeka Guber, rzeczka Struga Rawka, most.
Układ przestrzenny dworu wraz z budynkami folwarcznymi objęty jest ochroną konserwatorską. Oznacza to, że budynki muszą być zachowane w obecnym układzie, dwór musi być rekonstruowany do stanu sprzed II wojny światowej, wnętrza dworu jednak mogą być odbudowane bez szczególnych ograniczeń. Budynki folwarczne mogą być dostosowane do potrzeb nowej eksploatacji, o ile zachowują układ przestrzenny.
Dwór- Wybudowany w II połowie XIX wieku, przebudowany w 1912, remontowany w 1972 roku. Wzniesiony na planie prostokąta. Murowany z cegły ceramicznej pełnej, na kamiennej podmurówce, jednokondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, Wnętrze pozbawione jest pierwotnego wyposażenia, przebudowane było w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie w piwnicach znajdują się stare kuchnie o powierzchni +/- 150 m2, ze światłem dziennym oraz pomieszczenia piwniczne. Powierzchnia zabudowy - 1 441,0 m2, kubatura - 10 129,0 m3.
Budynki folwarczne - remontowane i modernizowane w latach siedemdziesiątych XX wieku. Spośród dziewięciu istniejących tu pierwotnie budynków gospodarczych, obecnie zachowanych jest sześć. Istnieje możliwość rekonstrukcji budynków obecnie nieistniejących. Budynki w różnym stanie technicznym. Składają się na bardzo harmonijne i czytelne, warte zachowania rozplanowanie zabudowy folwarcznej:
Magazyn zbożowy- rok budowy 1960, budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, murowany z dachem dwuspadowym.
Sala okolicznościowa- Powierzchnia zabudowy - 427,5 m2, kubatura - 1539,0 m3
Obora- rok budowy 1922, budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, murowany, z dobudowanym zadaszeniem wzdłuż ściany bocznej, dach dwuspadowy. Powierzchnia zabudowy - 588,0 m2, kubatura - 1646,4 m3
Obora- rok budowy 1942, budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem, murowany, dach dwuspadowy. Powierzchnia zabudowy - 602,0 m2, kubatura - 2287,6 m3
Magazyn paszowy- rok budowy 1959, budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, parterowy, murowany, z poddaszem użytkowym. Powierzchnia całkowita zabudowy - 410,0 m2, kubatura - 1148,0 m3
Stodoła- rok budowy 1922, budynek wolnostojący, parterowy, niepodpiwniczony, murowany, z dachem dwuspadowym. Powierzchnia zabudowy - 492,0 m2, kubatura - 1869,6 m3
Stodoła- budynek obecnie nieistniejący, z możliwością rekonstrukcji, powierzchnia zabudowy +/- 2 000 m2
Stajnia- rok budowy 1959, budynek parterowy, niepodpiwniczony, murowany. Powierzchnia całkowita zabudowy - 156,7 m2, kubatura - 438,7 m3. W zabudowie zwartej z magazynem zbożowym, którego powierzchnia zabudowy wynosi 251,7 m2, kubatura - 654,4 m3
Budynek gospodarczy- budynek obecnie nieistniejący, z możliwością rekonstrukcji, powierzchnia zabudowy +/- 500 m2
Budynek mieszkalny - budynek obecnie nieistniejący, z możliwością rekonstrukcji, powierzchnia zabudowy +/- 600 m2
Park- zachowany w swych historycznych granicach, opartych z jednej strony o dwór, z pozostałych stron ograniczone traktami komunikacyjnymi, prowadzonymi wzdłuż granic zespołu folwarcznego. Układ przestrzenny został w latach siedemdziesiątych XX wieku znacznie przekształcony. Nadal jednak tworzy wraz dworem oraz folwarkiem zwarty układ przestrzenny o dużej wartości historycznej. Jego kompozycja wraz z czytelnymi granicami, małym strumykiem, mostkiem oraz podjazdem tworzy duży walor historyczny, przyrodniczy i estetyczny.
Lokalizacja:
Dworek położony jest w Garbnie, niewielkiej miejscowości leżącej w południowo - wschodniej części gminy Korsze, przy drodze nr 592 Kętrzyn - Bartoszyce i odchodzącej z Garbna asfaltowej lokalnej drodze do Drogosz. Miejscowość oddalona jest o 14 km od Korsze i 7 km na południowy wschód od Kętrzyna, województwo warmińsko - mazurskie.
Lokalizacja:
Kętrzyn-10km
Korsze- 16km
Mrągowo-35km
Giżycko- 40km
Olsztyn- 83km
Gdańsk- 213 km
Warszawa- 251 km
Łódź- 351 km
Przykłady możliwych koncepcji inwestycyjnych:
Ze względu na atrakcyjność nieruchomości, zwartą zabudowę oraz położenie w regionie Mazur, regionie o dużym potencjale rozwoju turystyki i wypoczynku - Dworek Garbno wraz z otaczającym folwarkiem można zaadaptować i wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Nieruchomość obejmuje dwie działki, o łącznej powierzchni 10 ha 2314 m2, a na nich dwór z zapleczem i 6 budynków folwarcznych o łącznej powierzchni zabudowanej około 4500 m2, stary park, rzeka Guber, Struga Rawka, most.
Obecnie łączna powierzchnia zabudowy w istniejących budynkach wynosi około 4500 m2.
Istnieje możliwość powiększenia tej powierzchni do około 12300 m2 poprzez:
- upodobnienie budynku zaplecza dworu ( budynek II do samego dworu poprzez dobudowanie poddaszy, a tym samym powiększenie powierzchni o około 600m2) wraz z tarasem i widokiem na rzeki, stawy i park;
- zagospodarowanie poddaszy istniejących budynków folwarcznych budynków (powiększenie powierzchni zabudowanej o około 3000 m2);
- rekonstrukcja 3 nieistniejących obecnie budynków na ich starych planach wraz z wykorzystaniem poddaszy (powiększenie powierzchni o około 4200 m2).
Z posiadłości, która była Kombinatem Państwowych Gospodarstw Rolnych w Garbnie można stworzyć np:
1. Bazę hotelowo -rekreacyjno -mieszkaniową
a) hotel, pokoje, apartamenty, mieszkania, restauracja, bar;
b) ośrodek konferencyjny - szkolenia i konferencje, sala audiowizualna, sala do zabaw i imprez;
imprezy integracyjne dla firm, wesela, koncerty, pikniki, zgromadzenia rodzinne, ogniska - grille;
budynki rekreacyjne i sportowe, SPA - basen, sauna, masaże, fitness, ośrodek rehabilitacyjny;
c) galeria sztuk plastycznych i rzemieślniczych-ceramika, wyroby z drewna, kowalstwo artystyczne, regionalne kulinaria, etc;
d) jazda konna - stajnia, kryta ujeżdżalnia, kuligi, odtworzenie przy stajni dawnej kuźni.
2. Luksusowy dom spokojnej starości
3. Apartamenty rezydencyjne:
Modernizacja wszystkich budynków folwarcznych i urządzenie apartamentów rezydencyjnych w ofercie na sprzedaż wraz z udziałem części wspólnych posiadłości (park, staw, etc.).
Po podziale pionowym jako ekskluzywne osiedla mieszkaniowe-apartamenty typu "loft"
Założenie uniwersalne dla wszystkich wariantów:
Tereny zieleni:
a) stawy rybne i rekreacyjne, plaża, ścieżki spacerowe, rowerowe, przystań, wypożyczalnia sprzętu wodnego
b) odtworzenie parku do stanu z początku XX w. ścieżki spacerowe, wysepka - strumyk, altanka
c) oranżeria, ogród zimowy , kawiarnia, sad owocowy.
Dworek Garbno to idealny punkt wypadowy na wycieczki po Warmii i Mazurach. W niedalekiej odległości znajduje się
- Malbork
- Frombork
- Olsztyn
- Mrągowo
- Dobre Miasto
- Kętrzyn
- Ryn
- Giżycko
- Gołdap
Garbno znajduje się na zetknięciu głównych szlaków turystycznych w środkowo - Wschodniej Europie. W tym Berlina, Drezna, Frankfurtu nad Menem, Pragi do Kaliningradu, St. Petersburga, Wilna, Lwowa.
Cena sprzedaży-4 950 000zł do negocjacji
Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy
Ostoja Dom Nieruchomości
Łódź, plac Wolności 7 lok. 2U
e-mail:
tel: